Ortodoncja

Dbałość o zęby procentuje w przyszłości. Dzięki dobrze zadbanym zębom oszczędzisz wiele czasu oraz środków unikając późniejszego leczenia. W naszej klinice skutecznie dbamy o profilaktykę zębów.

Ortodoncja to jedna z najpopularniejszych dziedzin stomatologii, zajmująca się efektywnym leczeniem wad zgryzu. Badania pokazują, że ponad połowa populacji na świecie zmaga się z zaburzeniami tego rodzaju, zarówno w mniejszym lub większym stopniu, jednak znacznie mniejszy odsetek ludzi decyduje się na podjęcie leczenia. To właśnie dzięki niej możliwe jest osiągnięcie pożądanego, estetycznego uśmiechu.

Powody powstawania wady zgryzu

Wada zgryzu to nic innego, jak następstwo nieprawidłowo zbudowanych szczęk, zaburzenia prawidłowego ustawienia zębów. W ekstremalnych przypadkach utrudnia wymowę czy prawidłowe żucie pokarmów. Jej pierwsze oznaki pojawiają się już w dzieciństwie i to właśnie wtedy warto podjąć pierwsze kroki w celu jej korekcji. Jeżeli zostanie to zignorowane przez rodzica, wada może pogłębić się, a wraz z dłuższym oczekiwaniem znacznie trudniej będzie ją zlikwidować w ramach leczenia tylko aparatowego. Ortodoncja ma za zadanie całkowite wyleczenie takiego uzębienia.

Kiedy należy udać się do ortodonty?

Nie istnieje jeden, idealny moment na wizytę u ortodonty. Pierwsza, kontrolna wizyta powinna odbyć się po tym, jak u dziecka pojawią się wszystkie mleczne zęby. Ortodonta sprawdzi wtedy, czy zgryz młodego Pacjenta rozwija się w poprawny sposób — jeżeli ocena będzie negatywna, zaproponuje on odpowiednie rozwiązanie. Wizyty tej nie warto odkładać, gdyż to właśnie w tak młodym wieku najłatwiej dokonać korekcji wad budowy szczęk.

Czynniki kwalifikujące do konieczności konsultacji ortodontycznej:

  • nieprawidłowe ustawienie zębów,
  • asymetria twarzy,
  • nienaturalnie wysunięta lub cofnięta broda,
  • słyszalna nieprawidłowa wymowa,
  • oddychanie wyłącznie przez usta,
  • wyrobiony nawyk zgrzytania lub mocnego zaciskania zębów,
  • nieustanne przygryzanie błony śluzowej warg i policzków,
  • nieprawidłowe odległości pomiędzy zębami (stłoczenie czy obecność niestandardowych szpar),
  • nierównomierne ścieranie się zębów,
  • nadmiernie wychylone czy cofnięte siekacze,
  • obecność zębów zatrzymanych,
  • zgryz odwrotny (dolne zęby znajdują się przed górnymi).

Leczenie wad zgryzu

Najczęstszym sposobem na leczenie wady zgryzu jest zastosowanie narzędzia, które bezpośrednio wiąże się ze słowem ortodoncja, czyli aparatu ortodontycznego. Można je podzielić na stałe (mocowane do zębów na stałe podczas okresu leczenia) oraz aparaty ruchome, które pacjent może zdejmować i zakładać wedle zaleceń lekarza. Rozwiązanie, jakie zostanie zastosowane, zależy głównie od stopnia wady zgryzu. Każdy aparat ortodontyczny jest stworzony indywidualnie do przypadku każdego Pacjenta.

Nieleczona wada zgryzu może mieć poważne konsekwencje. Poza zaburzeniami na tle estetycznym (na przykład nieprawidłowa symetria twarzy), wadliwe ustawienie zębów może źle wpłynąć na prawidłowy rozwój nie tylko szczęk i stawów, ale doprowadzić do zaburzeń ogólnoustrojowych. Nie trudno wtedy o szybsze złamania zębów, jak i bóle żuchwy. Takie uzębienie sprawia, że ortodonta ma nie tylko trudniejsze zadanie do wykonania, często w takich przypadkach leczenie musi być rozszerzone o chirurgię szczękową lub periodontologię. 

Umów się!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Stomatologia estetyczna

    Twoje zęby straciły naturalny kolor? Pokryły się nieestetycznymi przebarwieniami, których nie jest w stanie zlikwidować wybielająca pasta? Poznaj sprawdzone sposoby pozwalające na wybielanie zębów.

    Zobacz więcej!

    callnowbuttonZadzwoń teraz