Chirurgia stomatologiczna

Dbałość o zęby procentuje w przyszłości. Dzięki dobrze zadbanym zębom oszczędzisz wiele czasu oraz środków unikając późniejszego leczenia. W naszej klinice skutecznie dbamy o profilaktykę zębów.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna

Chirurgia szczękowa

Chirurgia szczękowa to dziedzina zajmująca się zabiegami będącymi połączeniem medycyny ogólnej i chirurgii stomatologicznej. Aby chirurg stomatolog mógł stać się ekspertem w swoich działaniach, niezbędna jest wiedza z zakresu chirurgii oraz medycyny tradycyjnej. W jej skład wchodzą między innymi zabiegi takie jak:

 

  •  Ekstrakcja zęba (usuwanie ósemek),

Polega na bezpowrotnym usunięciu danego zęba przy pomocy działań z zakresu chirurgii stomatologicznej. Często wiąże się to z koniecznością rozcięcia dziąsła, zniesienia kości i założenia szwów po jego zakończeniu. Ekstrakcja to często ostateczne rozwiązanie, podejmowane w momencie, w którym niemożliwe jest wyleczenie zęba przy pomocy konwencjonalnych metod. Wykonuje ją chirurg stomatolog, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak w pojedynczych przypadkach wykorzystuje się znieczulenie ogólne. W naszym gabinecie zajmujemy się także jedną z najtrudniejszych ekstrakcji, jaką jest usuwanie ósemek. Dzięki temu mamy pewność, że nasi pacjenci opuszczą gabinet pozbawieni bolesnego problemu, jakim są nieprawidłowo położone lub tylko częściowo wyrżnięte ósemki, które generują wady zgryzu, stany zapalne lub dolegliwości stawowo-mięśniowe.

  • Resekcja wierzchołka korzenia,

Resekcje wierzchołka korzenia to operacja, podczas której chirurg dokonuje odcięcia wierzchołka korzenia zębowego wraz z usunięciem otaczających dany korzeń zmian zapalnych w kości. Pozwala ona na uratowanie zęba i jego zachowanie w jamie ustnej. Chirurg stomatolog zaleca wykonanie resekcji w przypadku poważnych zmian chorobowych, gdy niemożliwe jest poddanie się leczeniu kanałowemu.  Innym powodem może być złamanie przywierzchołkowej części korzenia. Wbrew pozorom – jest to działanie całkowicie bezbolesne. Niestety jest on odradzany Pacjentom mającym problemu z gojeniem ran, czy poważne choroby jak cukrzyca.

  • Hemisekcja,

Hemisekcja to zabieg stomatologiczny, polegający na częściowym usunięciu zęba. Jego istotą jest bezpieczne odseparowanie zakażonej części zęba od zdrowej. Najczęściej wykonuje się ją na przedtrzonowcach oraz trzonowcach, będącymi zębami wielokorzeniowymi. Chirurg zaleci ją zwłaszcza w przypadku wyjątkowo zniszczonych zębów, w których niemożliwe jest efektywne wykonanie leczenie kanałowego. Hemisekcja jest także bardzo pomocna, gdy dojdzie do powstania stanów zapalnych wierzchołków korzenia czy w przypadku pionowych złamań zęba, które jest niezwykle trudne do opanowania przez powszechnie stosowane metody stomatologiczne.

  • Podniesienie dna zatoki szczękowej.

Utrata zębów prowadzi do nieuniknionego zaniku kości, czyli tak zwanej resorpcji. W takim przypadku niemożliwe staje się zastosowanie implantów, zwłaszcza w bocznych odcinkach szczęki pacjenta. Aby umożliwić implantację, wykonuje się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej. Do wyboru pozostają dwie metody: otwarta oraz zamknięta. Pierwsza z nich jest znacznie bardziej inwazyjna dla Pacjenta i zalecana tylko w przypadku zaawansowanej resorpcji. Metoda zamknięta zalecana jest do przypadków łagodniejszych. Obiema zajmuje się chirurg stomatolog.

Zęby zatrzymane

Termin zęby zatrzymane odnosi się do tych zębów, które pozostały w kości lub wyrżnęły się tylko częściowo na powierzchnię dziąsła. Zęby te często są źródłem bólu, wynikającego z ich napierania na pozostałe zęby. Co więcej, w takim przypadku nietrudno o wystąpienie stanu zapalnego kości i dziąsła, uszkodzeń w stawach skroniowo-żuchwowych, a po dłuższym czasie – powstania wad zgryzu. Szybkie wykrycie ich obecności, pozwala na wprowadzenie zęba do łuku zębowego za pomocą aparatu ortodontycznego lub jeżeli wymaga tego sytuacja, jego chirurgiczne usunięcie. Niezwykle często usuwanym zębem jest ósemka, czyli ząb mądrości. Zabieg jej usunięcia jest zwykle zalecany, gdy rośnie ona krzywo i istnieje zagrożenie, że może to negatywnie wpłynąć na ustawienie zębów w łuku zębowego. Przeprowadza się go się w następujący sposób:

  • chirurg rozcina dziąsło za siódemką aby dostać się do kości,
  • następnym krokiem jest dłutowanie zęba, celem wydostania go z kości,
  • ostatecznie, rana jest zszywana przy pomocy nici chirurgicznych pozostawianych do pełnego zagojenia rany poekstrakcyjnej.

Umów się!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Stomatologia estetyczna

    Twoje zęby straciły naturalny kolor? Pokryły się nieestetycznymi przebarwieniami, których nie jest w stanie zlikwidować wybielająca pasta? Poznaj sprawdzone sposoby pozwalające na wybielanie zębów.

    Zobacz więcej!

    callnowbuttonZadzwoń teraz