Leczenie kanałowe

Dbałość o zęby procentuje w przyszłości. Dzięki dobrze zadbanym zębom oszczędzisz wiele czasu oraz środków unikając późniejszego leczenia. W naszej klinice skutecznie dbamy o profilaktykę zębów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – endodoncja

Estetyczne uzębienie to marzenie wielu Pacjentów. Według nas tak samo ważnym celem są zdrowe, pozbawione próchnicy zęby. Przy powtarzających się dolegliwościach bólowych, uniemożliwiających komfortowe życie, należy zastanowić się nad wizytą u stomatologa, który przeanalizuje stan danego zęba i zaproponuje metodę leczenia, która wyeliminuje ból i przywróci dobre samopoczucie. W przypadku wystąpienia zapalenia miazgi zęba, niezbędne może okazać się leczenie kanałowe pod mikroskopem. To niezwykle zaawansowany zabieg stomatologiczny, podczas którego wykorzystuje się właśnie mikroskop, celem bardzo dokładnego opracowania i wypełnienia skomplikowanego systemu kanałów korzeniowych zęba. To narzędzie pozwala stomatologowi na wykonanie niezwykle precyzyjnych działań na powierzchni nawet mniejszej niż 1 milimetr kwadratowy. Taka dokładność jest niemożliwa do osiągnięcia w przypadku tradycyjnego leczenia endodontycznego.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

Korzyści, jakie można osiągnąć podczas zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem, są dwustronne. Przede wszystkim, Pacjent może liczyć na uratowanie nawet bardzo zniszczonych zębów, w tym tych, przeznaczonych już wcześniej do ekstrakcji. W porównaniu do klasycznego zabiegu leczenia kanałowego, jest ono znacznie szybsze i dokładniejsze. Natomiast lekarz stomatolog, dzięki wykorzystaniu mikroskopu może dokonać wglądu we wnętrze zęba w sposób, jaki do niedawna był jeszcze niemożliwy do osiągnięcia. Mikroskop umożliwia sprawdzenie stanu kanałów korzeniowych, ich długości, jak i ewentualnych uszkodzeń w nich obecnych. Poza tym, wielokrotne powiększenie uzyskane dzięki mikroskopowi, daje możliwość wykonania bardzo dokładnego wypełnienia kanałów korzeniowych po zakończeniu leczenia i co najważniejsze — zlikwidowania ryzyka powstania ponownej infekcji zęba. Pomimo tego, że jest ono nieco droższe, daje znacznie lepsze rezultatu niż tradycyjne leczenie kanałowe.

Kiedy potrzebujemy leczenia kanałowego?

Głównym powodem, z którego należy podjąć leczenie kanałowe (zwane także endodontycznym), jest wystąpienie stanu zapalnego miazgi zębowej, która znajduje się wewnątrz zęba. Delikatna struktura miazgi zęba jest niezwykle wrażliwa na jakiekolwiek bakterie i ich toksyny, przez co nietrudno o wystąpienie mocnego i intensywnego bólu. Oprócz stanu zapalnego miazgi wywołanego nieleczoną próchnicą, innym ważnym czynnikiem wpływającym na wystąpienie konieczności leczenia kanałowego mogą być urazy mechaniczne zębów. Rozległe urazy zęba, tak jak nieleczona próchnica i zapalenie miazgi mogą doprowadzić nawet do martwicy zęba! W takim przypadku leczenie kanałowe pod mikroskopem staje się niezbędne.

Przebieg leczenia endodontycznego

Leczenie kanałowe pod mikroskopem rozpoczyna się od otwarcia komory zainfekowanego zęba i oczyszczenie jej z obecnej tam chorobowo zniszczonej miazgi. W momencie, gdy stomatolog będzie miał do czynienia z „żywym” zębem, działanie te będzie wykonane oczywiście pod wpływem znieczulenia miejscowego. Aby sam zabieg był maksymalnie komfortowy dla Pacjenta, znajduje się on w pozycji leżącej. To także pomocne dla stomatologa, gdyż pozwala na dokładniejszą analizę stanu zainfekowanego zęba.

Po otwarciu komory zęba, przy pomocy specjalistycznych narzędzi dokonuje się usunięcia miazgi oraz oczyszczenia mechanicznego i przepłukania kanałów korzeniowych przy pomocy odpowiednich środków dezynfekujących. Celem takiego działania jest usunięcie resztek tkanek znajdujących się wewnątrz zęba, ale przede wszystkim drobnoustrojów, mogących doprowadzić do odnowienia się zakażenia.

Następnym krokiem jest dokładne osuszenie kanałów korzeniowych i ich dalsze wypełnienie przy pomocy najwyższej jakości gutaperki i uszczelniacza. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szczelności wewnątrz kanałów. Po utwardzeniu wypełnienia, gwarantuje ono nie tylko hermetyczność, ale też zachowanie zdrowego zęba. Na tym etapie leczenie kanałowe pod mikroskopem zostaje zakończone.

Czy leczenie kanałowe boli?

Należy pamiętać o tym, że współcześnie prowadzone leczenie kanałowe, również to pod mikroskopem, jest wykonywane pod wpływem znieczulenia miejscowego. Dzięki temu, ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych spada do absolutnego minimum. Jedyne, co Pacjent odczuje podczas trwania zabiegu, to drobny ucisk. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest nie tylko bardziej precyzyjne, bezpieczniejsze dla zdrowia, ale też niemalże bezbolesne!

Umów się!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Stomatologia estetyczna

    Twoje zęby straciły naturalny kolor? Pokryły się nieestetycznymi przebarwieniami, których nie jest w stanie zlikwidować wybielająca pasta? Poznaj sprawdzone sposoby pozwalające na wybielanie zębów.

    Zobacz więcej!

    callnowbuttonZadzwoń teraz