Protetyka

Dbałość o zęby procentuje w przyszłości. Dzięki dobrze zadbanym zębom oszczędzisz wiele czasu oraz środków unikając późniejszego leczenia. W naszej klinice skutecznie dbamy o profilaktykę zębów.

Czy zajmuje się protetyka?

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem części lub całości uzębienia Pacjenta, z jednoczesnym przywróceniem utraconych lub upośledzonych funkcji, takich jak: żucie, wymowa i prawidłowy wygląd twarzy (wydłużenie jej dolnego odcinka, redukcja zmarszczek). Dzięki technologiom obecnie stosowanym w stomatologii możliwe jest odtworzenie, niemalże perfekcyjnie, brakujących fragmentów łuków zębowych.

Leczenie protetyczne

Efektem leczenia protetycznego jest aktywne noszenie przez Pacjenta indywidualnych uzupełnień protetycznych, czyli po prostu protez. To nic innego jak sztuczne rekonstrukcje odtwarzające brakujące zęby i zanikły wyrostek zębodołowy, a co najważniejsze – spowalniające zanik bezzębnego wyrostka zębodołowego.

Konstrukcja protezy pozwala na bardzo estetyczne odtworzenie utraconych zębów wraz z przywróceniem pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Dzięki nim można odzyskać możliwość żucia, czy też uśmiechu bez uczucia dyskomfortu. Należy jednak pamiętać o tym, że proteza ruchoma nigdy nie będzie stałą częścią uzębienia tak, jak korona, most czy implant. W pewien sposób każda proteza ruchoma, zawsze początkowo będzie ciałem obcym w jamie ustnej Pacjenta. Jednak już po krótkim czasie jej użytkowania, Pacjent przyzwyczaja się do niej i stanowi ona nieodzowną część jamy ustnej, bez której zalet trudno funkcjonować.

W przypadku braków zębowych częściowych

Pacjenci, u których występują tylko częściowe braki zębowe, również mogą poddać się leczeniu protetycznemu. Zachowane zęby muszą zostać wyleczone i wtedy możliwe jest zastosowanie jednego z trzech rozwiązań, które proponuje protetyka:

  • Protezy częściowe akrylowe,

Jest to najtańsze z możliwych rozwiązań, dające minimalny komfort użytkowania. Na początku niezbędne jest przejście okresu adaptacji, podczas którego organizm traktuje protezy jako ciało obce. Wraz z przyzwyczajaniem się, Pacjent może swobodnie korzystać ze swojej protezy, a organizm zaczyna traktować ją jak część własnego ciała.

  • Protezy częściowe szkieletowe,

Taka proteza jest wykonywana na metalowej konstrukcji. Jest ona droższa, lecz także stabilniejsza niż proteza akrylowa i dzięki temu proces adaptacji przebiega znacznie szybciej. Dzięki oparciu jej na zdrowych elementach uzębienia daje ona, podczas codziennego użytkowania, odczucia bardzo zbliżone do prawdziwych zębów i jednocześnie nie jest szkodliwa dla tkanek jamy ustnej.

  • Protezy elastyczne,

Jest rodzaj protez, które dzięki użytym do ich wykonania materiałom są bardzo elastyczne, a w efekcie nie podrażniają wnętrza jamy ustnej i adaptacja do nich trwa bardzo krótko. Są bardzo estetyczne, gdyż nie mają metalowych klamer. Dzięki swoim właściwościom są szczególnie polecane u pacjentów z dużą wrażliwością jamy ustnej.

  • Protezy częściowe nakładkowe.

Ta metoda, oferowana przez protetyka, opiera się na zastosowaniu ruchomej protezy kotwiczonej z wykorzystaniem korzeni zachowanych zębów lub implantów. Szczególnie jest ona polecana w wypadku niemożliwości wykonania koron protetycznych. By ją wykonać, niezbędne jest zastosowanie zaczepów umieszczonych w korzeniach. Proteza nakładkowa gwarantuje również duży komfort użytkowania oraz większą stabilność.

W przypadku całkowitego braku zębów

Zdarzają się również sytuacje, w których Pacjenci nie mają ani jednego własnego zęba i wtedy warto podjąć decyzję o zastosowaniu protez całkowitych. Można je podzielić na dwa, najpopularniejsze rodzaje.

Protezy całkowite akrylowe to najpopularniejsze rozwiązanie, a ich utrzymanie zależy od sił przyssania protezy do podłoża jamy ustnej. Pierwsze dni po rozpoczęciu użytkowania protezy mogą być nieco niekomfortowe, gdyż jama ustna potrzebuje okresu adaptacji do niej. Dla dobra komfortu Pacjenta musi być ona jak najdokładniej dopasowana, tak aby uniknąć uszkadzania błony śluzowej.

Protezy całkowite mocowane na implantach to nieco bardziej skomplikowane i droższe rozwiązanie z zakresu protetyki. W przypadku ich zastosowania, niezbędne jest wykonanie przynajmniej czterech implantów. Poza zapewnianiem fundamentów pod protezę pomagają one także w zatrzymaniu zjawiska resorpcji, czyli zaniku kości. To rozwiązanie, proponowane przez protetyka, gwarantuje szereg korzyści dla Pacjenta:

  • jama ustna przyzwyczaja się do tej protezy znacznie szybciej, przez co wygoda się zwiększa,
  • jest ona znacznie stabilniejsza,
  • Pacjent może jeść nawet najtwardsze pokarmy, bez ryzyka przesuwania się protezy.

Umów się!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Stomatologia estetyczna

    Twoje zęby straciły naturalny kolor? Pokryły się nieestetycznymi przebarwieniami, których nie jest w stanie zlikwidować wybielająca pasta? Poznaj sprawdzone sposoby pozwalające na wybielanie zębów.

    Zobacz więcej!

    callnowbuttonZadzwoń teraz