Korony i mosty

Korona protetyczna (lub punkt w moście)

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną, która proponuje cały wachlarz najróżniejszych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb każdego Pacjenta. Zanim wspólnie z lekarzem protetykiem zostanie wybrany odpowiedni rodzaj rekonstrukcji protetycznej, ważne jest poznanie pacjenta, jego indywidualnych potrzeb i dostosowanie planu leczenia do specyfiki danego przypadku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, trzeba wziąć pod uwagę, chociażby aktualny stan uzębienia Pacjenta, stan kości żuchwy i szczęki, higienę jamy ustnej, a także jego możliwości finansowe.

Czym jest korona protetyczna?

Korona protetyczna to doskonały sposób na odtworzenie brakujących części zęba przy jego bardzo rozległym zniszczeniu. W zębach zniszczonych do poziomu dziąsła, jej utrzymanie polepsza wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego, cementowany adhezyjnie w kanale korzeniowym. Korona protetyczna może mieć różny zasięg, pokrywać zaledwie część zęba, ale także osłaniać całą koronę kliniczną lub nawet odbudowywać ją w całości. Korona sama w sobie to świetny sposób na poprawę wyglądu i przywrócenie funkcji uszkodzonego zęba.

Wskazania do zastosowania koron protetycznych to między innymi:

  • odbudowa zębów zniszczonych przez próchnicę, złamanych po urazie lub osłabionych po leczeniu kanałowym,
  • osłona zębów z dużą liczbą wypełnień,
  • zmiana kształtu, wielkości lub położenia zębów,
  • przywrócenia estetycznego wyglądu zębom przebarwionym, opornym na wybielanie.

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny jest świetnym sposobem na uzupełnienie niewielkich lub rozległych braków zębowych. Są one mocowane do pozostałych zębów (tzw. filarów), będących elementami podtrzymującymi konstrukcję. To właśnie do nich przymocowuje się elementy mostu oraz jego przęsło, które jest uzupełnieniem wspomnieniem braków. Niestety, nie zawsze można je wykonać, a głównymi przeciwwskazaniami są:

  • zęby słabo zakotwiczenie w kości (o dużej ruchomości),
  • zbyt duże braki zębowe, uniemożliwiające wykonanie mostu,
  • niepoprawne ustawienie pozostałych zębów; nie mogą być one zbyt wychylone lub cofnięte,
  • zaawansowane choroby przyzębia.

Rodzaje mostów

Mosty można podzielić ze względu na umiejscowienie w łuku zębowym. Ze względu na wspomniane rozmieszczenie, możemy wyróżnić.

  • most protetyczny dwubrzeżny,
  • most protetyczny jednobrzeżny,
  • most protetyczny dwubrzeżno-jednobrzeżny.

Innym podział mostów protetycznych dotyczy materiału, z którego jest on wykonany. Na jego podstawie wyróżniamy:

  • most protetyczny jednolity; wykonany w całości z jednakowego materiału, takiego jak metal, akryl, porcelana, kompozyt, a przede wszystkim, tak popularny obecnie tlenek cyrkonu
  • most protetyczny złożony; składający się z mieszanki dwóch materiałów, gdzie podbudowa mostu jest wykonana z metalu lub tlenku cyrkonu, a jego pozostała część z porcelany lub kompozytu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które eliminuje szlifowanie zębów własnych, jest most adhezyjny z tlenku cyrkonu, który jest przyklejany do zębów pacjenta bez większego naruszania ich tkanek własnych.

Korony protetyczne – rodzaje

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej są jednym z najpopularniejszych rozwiązań, głównie z powodu świetnego stosunku jakości do ceny. Co więcej, ich konstrukcja pozwala na uzyskanie niezwykłej wytrzymałości, umożliwiającej ich użytkowanie nawet przez okres 20 lat. Jej trwałość wraz z bardzo dobrym efektem estetycznym, sprawia, że Pacjenci doceniają efekty, jakie daje korona porcelanowa.

Korony pełnoceramiczne dają doskonały rezultat estetyczny oraz naturalny wygląd, połączony z dużą trwałością. Są one szczególnie polecane do stosowania w zębach przednich. Wyglądają one jak naturalne zęby i cieszą się ogromną popularnością wśród osób chcących wywrzeć jak najlepsze wrażenie estetyczne w ważnych momentach swojego życia. Dzięki ich właściwościom, mogą do złudzenia przypominać prawdziwy ząb, głównie poprzez bardzo naturalną przezierność.

Korony cyrkonowe — to bardzo estetyczne rozwiązanie, które można zastosować zarówno w zębach przednich, jak i w tylnym odcinku łuku zębowego. Są one wykonane w całości z tlenku cyrkonu, który ma niewielką przezierność połączoną z dużą wytrzymałością mechaniczną i dzięki temu świetnie nadają się do pokrycia zębów intensywnie przebarwionych, zniszczonych, lecz także takich, które są mocno obciążone zgryzowo.

Korony elastyczne — tworzone są z materiałów termoplastycznych, przez co mogą być idealnym wyjściem dla Pacjentów ze skłonnościami alergicznymi. Ponadto, są one niezwykle estetyczne i odporne na uszkodzenia natury mechanicznej, takie jak złamania czy pęknięcia.

Korony kompozytowe — są one często traktowane jako rozwiązanie tymczasowe. To dobre rozwiązanie dla osób, u których niemożliwe jest zastosowania koron porcelanowych.

Umów się!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Stomatologia estetyczna

    Twoje zęby straciły naturalny kolor? Pokryły się nieestetycznymi przebarwieniami, których nie jest w stanie zlikwidować wybielająca pasta? Poznaj sprawdzone sposoby pozwalające na wybielanie zębów.

    Zobacz więcej!

    callnowbuttonZadzwoń teraz