Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

W obecnych czasach każdy Pacjent pragnie posiadać zdrowe zęby, które jednocześnie pięknie wyglądają. To, jak jesteśmy postrzegani w pracy, w szkole lub w otoczeniu naszych najbliższych, znacząco zależy od naszego uśmiechu. Pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na nieznajomych, w głównej mierze zależy od tego, jak wygląda nasz uśmiech. Rozjaśnienie koloru zębów i maksymalne przybliżenie go do śnieżnej bieli, to główne zadanie stomatologii estetycznej, która przywraca radość z nowego uśmiechu.

Przyczyny występowania przebarwień na zębach mogą być zróżnicowane. Pierwszą grupą czynników są barwniki nagromadzone na powierzchni szkliwa zębów. Najczęstszym ich źródłem jest dieta Pacjenta, a zwłaszcza palenie papierosów, picie w dużych ilościach mocnej kawy, herbaty lub czerwonego wina. Innymi przyczynami przebarwień zębów są ich urazy, martwica bądź wykonane leczenie kanałowe. Zmiana barwy zęba może być spowodowana również przez choroby genetyczne, antybiotykoterapię w okresie dziecięcym, choroby trzustki czy nawet zaburzenia hormonalne. Nie można także zapomnieć o tym, że zęby zmieniają swój kolor wraz ze starzeniem się organizmu. W takim wypadku warto zastanowić się nad tym, czy wybielanie zębów nie jest odpowiednim sposobem na osiągnięcie wymarzonego wyglądu.

Jakie efekty przynosi wybielanie zęba?

Efekty, jakie da się osiągnąć poprzez wybielanie zęba, trudne do przewidzenia. U niektórych Pacjentów są one wręcz spektakularne, a u innych bywają niemalże niezauważalne. W głównej mierze zależą one od stanu uzębienia przed podjęciem się zabiegu oraz od stopnia zmineralizowania szkliwa zęba i charakteru przebarwień. Osiągnięte rezultaty zwykle utrzymują się przez maksymalny okres dwóch lat i w dużym stopniu wpływ na to mają nawyki Pacjenta, takie jak palenie tytoniu czy dieta. Jeżeli Pacjent chce utrzymać stały kolor zębów, należy powtórzyć procedurę.

Negatywnym efektem ubocznym wykonania zabiegu, jakim jest wybielanie zęba, jest nadwrażliwość zębiny i drobne podrażnienie dziąseł. Pierwsze odczucie występuje nawet u połowy Pacjentów, którzy podejmują się tej procedury. Natomiast dyskomfort w okolicy dziąseł występuje zwłaszcza w przypadku korzystania z metody domowej, jaką jest wybielanie nakładkowe. Wspomniane dolegliwości zwykle przestają dawać o sobie znać już po kilku dniach od zakończenia zabiegu i co najważniejsze — nie są bardzo silne. Najistotniejszym jest prowadzenie wybielania zębów pod nadzorem lekarza stomatologa, co zmniejsza ryzyko powikłań, wydłuża efekt wybielania, przy jednoczesnym skróceniu trwania tego zabiegu.

Dieta po wybielaniu zębów

Aby jednak wybielanie zębów było nie tylko efektowne, ale też utrzymało się na długi czas, niezbędne będzie zastosowanie tak zwanej białej diety. Polega ona na tymczasowym wyeliminowaniu pokarmów zawierających w sobie silne barwniki. Mowa tutaj o produktach takich jak:

  • Buraki,
  • Marchew,
  • Czerwona kapusta,
  • Soki owocowe,
  • Czerwone mięso,
  • Żółtka jaj,
  • Kakao i czekolada,
  • Kolorowe przyprawy (kurkuma, chilli, curry),
  • Ciemne owoce,
  • Czerwone wino,
  • Mocna kawa i herbata.

Taką dietę należy stosować przez przynajmniej 7 dni od momentu zakończenia zabiegu, jednak zalecaną długością jest 14 dni. Taki okres zapewni całkowite utrzymanie się uzyskanych efektów. Po jego upływie szkliwo powinno stać się odporne na wspomniane już elementy codziennej diety.

Wybielanie zębów metodą domową

Wybielanie zębów w gabinecie to nie jedyna opcja, jaka możemy zaoferować naszemu Pacjentowi. Innym sposobem na otrzymanie podobnego efektu jest metoda nakładkowa. Ten system pozwala na wybielenie zębów nawet o kilka odcieni w kilka dni, a na dodatek — wszystko można uzyskać w zaciszu domowym. Polega ona na codziennym użytkowaniu specjalnych, indywidualnie wykonanych dla naszego uzębienia nakładek wraz z wyprofilowanymi zbiorniczkami na żel wybielający. Warunkiem uzyskania maksymalnie zadowalających efektów jest pełna współpraca z lekarzem stomatologiem i przestrzeganie wszystkich jego zaleceń.

Ich używanie jest niezwykle proste: przed snem należy przygotować nakładki poprzez nałożenie wspomnianego żelu na ich wewnętrzną stronę. Następnie należy założyć je na noc, celem wybielenia zębów. Metoda domowa daje naprawdę zadowalające efekty!

Umów się!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuję politykę prywatności.

    Stomatologia estetyczna

    Twoje zęby straciły naturalny kolor? Pokryły się nieestetycznymi przebarwieniami, których nie jest w stanie zlikwidować wybielająca pasta? Poznaj sprawdzone sposoby pozwalające na wybielanie zębów.

    Zobacz więcej!

    callnowbuttonZadzwoń teraz